Et kodus oleks õnne ja rahu

Raske haigus ja pere

Raskest  diagnoosist teadasaamine võib teadasaanu ja tema lähedaste  elu täiesti pea peale pöörata.  Arstilt saadud tulevikuprognoos võib tekitada tunnetemöllu. Kuid nendes tunnetes tulebki tasapisi selgusele jõuda. Just oma olukorrale teadliku hinnangu andmisest, oma tunnete teadvustamisest saab alguse toimetulek haigusest põhjustatud pingete ja stressiga.

Psühholoogilisest vaatenurgast on oluline tähele panna, kuidas inimene tajub iseennast koos oma kroonilisest haigusest “kaaslasega” ja kuidas ta oma elu kujundab. Seega tasub mõelda mitte sellele, kuidas haige olla, vaid kuidas elada inimesena, kellel on (kas siis lühemat või pikemat aega) mingi haigus.

Nii nagu kõiki teisi, tuleb ka kroonilist haigust põdevat inimest näha tervikliku olendina. Tal võib olla mitmesuguseid negatiivseid kogemusi, kuid ta vastutab ise oma tuleviku ja elukvaliteedi kujundamise eest. Et tunda end hingeliselt hästi sellal, kui ollakse füüsiliselt nõrgestatud, on vaja usku, et su väärtus inimesena on nendest füüsilistest piirangutest midagi palju enamat.

Tweets