Et kodus oleks õnne ja rahu

Aknad meie elus ja hingedes

Inimene otsib tavaliselt oma ellu mugavust. See aitab luua vajalikku turvatunnet, kuigi ülemäärasel kujul võib rutiin muidugi ka häirivaks muutuda. Aga hea on alustada hommikut automaatsete tegevustega, mille üle ei pea eriti mõtlema – ärgata mõnusas voodis, käia duši all, pesta hambad, keeta kohvi, süüa taldrikutäis putru, valida riidekapist tuttavad rõivad. Ja oledki märkamatult päevaks valmis!

Sama lugu on suhete ja tunnetega. Turvaline on liikuda harjumuspäraste inimeste seas, tunda tuttavaid tundeid, kaitsta oma südant ootamatuste eest.

Ometi ei saa me läbi muutusteta. Isegi siis, kui kramplikult vanast kinni hoiame, paiskavad ümbritsevad olud kõiki vahel muutumise keerisesse. Ole siis vapper ja saa sellega hakkama! Õnneks on inimene võimeline kohanema.

Vahel tekib ka selliseid hetki, kui oleme ise valmis rutiini kõrvale heitma, tundmatusse astuma ja muudatusi tegema. Sel hetkel avaneb nagu nähtamatu aken, mille taga on näha uus ja põnev maastik. Sa tunned, et tahad ja suudad sinna astuda, see on võimalik! Sinu juured kibelevad ennast vanast mustrist lahti rebima ja uut maailma kobama.

Need hetked on erilise tähendusega.

Armusuhtes ollakse siis valmis oma elu ühendama teise inimesega, astuma tema maailma, kohanema uute elutingimustega ja looma uusi harjumusi. Sa oled valmis tõstma teise inimese elu enda omast kõrgemale, teenima ja pühenduma.

Mingil põhjusel kiiva läinud suhtes tähendab avatud aken, et inimeses on valmisolek kuulata, rääkida, järeldusi teha, kätt ulatada, üheskoos uutmoodi edasi minna.

Ja kui endine elu enam ei rahulda, siis võib see aken näidata ka uut suunda, teed edasi, väljapääsu praegusest olukorrast, uut tööd või eluviisi.

Aken võib olla avatud mõne tunni, päeva, aasta või isegi mitu aastat…

Aga see ei jää avatuks lõpmatult. Aeg, mil oleme valmis muudatusteks, möödub, ja siis ihkab hing jälle rutiini ja turvatunnet. Muidu me ju ei suudakski olevikus tegutseda ja rahulikult oma igapäevaelu elada.

Kui armastussuhtes jääb vastaspoole aken suletuks või liiga kitsalt avatuks, siis hakkab ühel hetkel ka sinu aken vaikselt uuesti sulguma. Selleks võib minna kaua aega, aga ühel hetkel kostab lingiklõps ja järgneb avastus – ma ei olegi enam valmis selle inimese pärast oma elu muutma… Küll on siis kurb, kui partner on otsustanud just sel ajal oma akent avama hakata.

Ka suhete klaarimise aken ei püsi lahti igavesti. Kaaslase poolt märkamata jäänud või tagasilükatud selgitused lükkavad akna kinni ja hing läheb lukku.

Elutee muutmise aken sulgub, kui jääd kõhklema ja võimalust üleliia kaaluma. Kindlam on ju kõndida rajal, kus on kõik teada-tuntud. Mõnikord ongi see valik õigem. Aga mõnikord mitte.

Kindlasti avanevad ühel hetkel uued aknad ja tekib uus valmisolek muutusteks. Aga see võib toimuda juba teiste inimeste ja olukordadega.

Ehk oleks kergem elada, kui märkaksime neid aknaid – nii enda kui teiste omi. Nähes, et lähedase aken on pärani lahti, võid ju ka enda oma avada! Võid aidata oma kallil inimesel isegi aknast välja või sisse ronida, et tal oleks kergem uutmoodi jätkata.

Aga kui sa oma akna avamiseks valmis ei ole, siis pead arvestama, et ühel hetkel sulgub ka teise inimese aken. Ja raske on seda uuesti lahti murda nii, et ei lendaks pilpaid ja klaasikilde.

Ajakirjanik Liisi Seil kirjutab Peresuhete kaasautorina oma mõtteid elust ja tunnetest.

Tweets