Juba varases lapseeas on meis olemas ürgsed reaktsioonid – ohutunne ja ärevus. Nende reaktsioonide eesmärk on aidata meil ohuolukorras paremini toime tulla. Hetkel, mil me tajume ohtu, aktiveerub sümpaatiline närvisüsteem ja käivituvad automaatsed reaktsioonid nagu “võitle!” või “põgene!”. Seeläbi saavutab organism võitlemiseks või põgenemiseks vajaliku pulsikiiruse, hingamissageduse tõusu ja lihastoonuse. Tegemist on normaalsete reaktsioonidega, mis on olnud inimesele läbi aegade enesekaitseks vajalikud.

Probleem saab sellest alles siis, kui need reaktsioonid käivituvad liiga tihti ja ilma olulise põhjuseta. Seda tuleb ette nii täiskasvanutel kui lastel. Kui täiskasvanud oskavad ehk sageli selle enda jaoks ära põhjendada ja abi otsida, siis lastele on selline ootamatu reaktsioon eriti hirmutav.

Lapsed võivad oma ärevust väljendada mitmel viisil. Siin on mõned levinumad tunnused, millele vanemad peaksid tähelepanu pöörama.

Ärevushäire põhjused lastel

Ärevushäire lastel võib tuleneda mitmest tegurist

Kuidas aidata ärevushäirega last?

Vanemad saavad teha palju, et aidata oma lapsel ärevusega toime tulla.

Kuidas ärevushäire lapse igapäevaelu mõjutab?

Ärevushäire võib märkimisväärselt mõjutada lapse igapäevaelu ja tema toimetulekut koolis, kodus ja sotsiaalsetes olukordades.